Competition Detail
Competition Code2019527
Date13 Jul 2019
OrganizerSK7 - Saskatchewan Archery Association
PlaceDelisle, SK
Name2019 SAA Outdoor Target Provincials
DescriptionProvincial Championship (Registered AC)
OptionsMICA Site
Notes2019 SAA Outdoor Target and Field Provincials
hosted by Thunderhead Archers at the Delisle Outdoor range

July 13-14

Two 720 rounds Saturday
One Field Round Sunday

Schedule
Friday July 12th 2019
• 4 – 8 pm Registration & Equipment Inspection
• 4 – 8 pm Practice Field open
Saturday July 13th 2019
• 8 – 9 am Registration & Equipment Inspection
• 8 – 9 am Practice Field open
• 9:00 am Opening Ceremonies
• 9:30 am Target Round 1
• 1:00 pm Target Round 2
• 3:30 pm Awards
• 5:00 pm Practice Field closed
• AGM Immediately following Awards
Sunday July 14th 2019
• 8 – 9:30 am Registration & Equipment Inspection
• 8 – 9:30 am Practice Field open
• 10:00 am Field Round 1
• 3:30 pm Awards & Closing

Approved by Kylah 2019-06-27
Invitation PackageInvitation Package
Competition ResultsDivision/Class rank Division/Class rank
Division/Class Team rank Division/Class Team rank
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Men
1 1 Bleau Jason SK049 Wascana Archers535 0 0
Compound Cub Men
1 1 LeNouail Mathias SK666 Redvers Wildlife Archery Club421 0 0
Compound Cub Women
1 1 Case Noelle SK424 Bowbusters Archery Club599 0 0
Compound Cadet Men
1 1 Bourassa Jacob SK032 Frontier Bowmen670 0 0
2 2 Siwak Jake SK232 Saskatoon Straight Shooters657 0 0
3 3 Fehr Reid SK429 Beaver River Archery Club613 0 0
4 4 Rohatyn Damian SK030 Estevan Archery Club519 0 0
5 5 VanDeWoestyne Ethan SK030 Estevan Archery Club415 0 0
Compound Cadet Women
1 1 Boyle Tasjia SK049 Wascana Archers602 0 0
Compound Junior Women
1 1 Mitchell J'lynn SK032 Frontier Bowmen670 0 0
2 2 Siwak Hannah SK042 Timberland Bowbenders554 0 0
Compound Men
1 1 Moran Tristan SK042 Timberland Bowbenders690 0 0
2 2 Leis Clinton SK118 Broken Arrow Archery Club682 0 0
3 3 Nelson Brock SK027 Battle River Archers666 0 0
4 4 Case Richard SK424 Bowbusters Archery Club483 0 0
Compound Master Men
1 1 Keys Steve SK032 Frontier Bowmen668 0 0
Compound Pre-Cub Men
1 1 Quick Cohen SK042 Timberland Bowbenders657 0 0
Compound Women
1 1 Hart Madison SK049 Wascana Archers667 0 0
Recurve Cadet Men
1 1 LeNouail Thomas SK666 Redvers Wildlife Archery Club475 0 0
2 2 Smollett Luke AB479 Jimbows Junior Archery Club439 0 0
Recurve Junior Men
1 1 Smollett Andrew AB479 Jimbows Junior Archery Club585 0 0
2 2 Oderkirk Dawson SK667 Viscount Archery Club569 0 0
Recurve Master Men
1 1 Gordon Scott SK270 Thunderhead Archers602 0 0
2 2 Segovia Gil SK7 Saskatchewan Archery Association335 0 0
Recurve Master Women
1 1 Filion Lucie AB180 Capital Region Archery Club482 0 0
Compound Unlimited Men
1 1 Gray Lonny SK7 Saskatchewan Archery Association675 0 0
2 2 Dunne Chris SK7 Saskatchewan Archery Association668 0 0
3 3 Gryba Travis SK424 Bowbusters Archery Club653 0 0
Compound Unlimited Master Men
1 1 Giesbrecht Harvey SK032 Frontier Bowmen613 0 0
Compound Unlimited Master Women
1 1 Closson Judy SK232 Saskatoon Straight Shooters565 0 0
Compound Unlimited Women
1 1 Wiens Andrea SK7 Saskatchewan Archery Association626 0 0
2 2 Leis Shelley SK118 Broken Arrow Archery Club612 0 0