Competition Detail
Competition Code2019527P
Date13 Jul 2019
OrganizerSK7 - Saskatchewan Archery Association
PlaceDelisle, SK
Name2019 SAA Outdoor Target Provincials
DescriptionProvincial Championship (Registered AC)
Notes**Afternoon 720 for ranking - see 2019527 for AM ranking session**

2019 SAA Outdoor Target and Field Provincials
hosted by Thunderhead Archers at the Delisle Outdoor range

July 13-14

Two 720 rounds Saturday
One Field Round Sunday

Schedule
Friday July 12th 2019
• 4 – 8 pm Registration & Equipment Inspection
• 4 – 8 pm Practice Field open
Saturday July 13th 2019
• 8 – 9 am Registration & Equipment Inspection
• 8 – 9 am Practice Field open
• 9:00 am Opening Ceremonies
• 9:30 am Target Round 1
• 1:00 pm Target Round 2
• 3:30 pm Awards
• 5:00 pm Practice Field closed
• AGM Immediately following Awards
Sunday July 14th 2019
• 8 – 9:30 am Registration & Equipment Inspection
• 8 – 9:30 am Practice Field open
• 10:00 am Field Round 1
• 3:30 pm Awards & Closing

Approved by Kylah 2019-07-22
Competition Results
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Men
1 1 Bleau Jason SK049 Wascana Archers506 0 0
Compound Cub Men
1 1 LeNouail Mathias SK666 Redvers Wildlife Archery Club402 0 0
Compound Cub Women
1 1 Case Noelle SK424 Bowbusters Archery Club581 0 0
Compound Cadet Men
1 1 Bourassa Jacob SK032 Frontier Bowmen660 0 0
2 2 Fehr Reid SK429 Beaver River Archery Club605 0 0
3 3 Rohatyn Damian SK030 Estevan Archery Club558 0 0
4 4 VanDeWoestyne Ethan SK030 Estevan Archery Club362 0 0
5 5 Siwak Jake SK232 Saskatoon Straight Shooters0 0 0
Compound Cadet Women
1 1 Boyle Tasjia SK049 Wascana Archers620 0 0
Compound Junior Women
1 1 Mitchell J'lynn SK032 Frontier Bowmen646 0 0
2 2 Siwak Hannah SK042 Timberland Bowbenders520 0 0
Compound Men
1 1 Moran Tristan SK042 Timberland Bowbenders686 0 0
2 2 Leis Clinton SK118 Broken Arrow Archery Club684 0 0
3 3 Nelson Brock SK027 Battle River Archers667 0 0
4 4 Case Richard SK424 Bowbusters Archery Club0 0 0
Compound Master Men
1 1 Keys Steve SK032 Frontier Bowmen672 0 0
Compound Pre-Cub Men
1 1 Quick Cohen SK042 Timberland Bowbenders660 0 0
Compound Women
1 1 Hart Madison SK049 Wascana Archers640 0 0
Recurve Cadet Men
1 1 LeNouail Thomas SK666 Redvers Wildlife Archery Club489 0 0
2 2 Smollett Luke AB479 Jimbows Junior Archery Club439 0 0
Recurve Junior Men
1 1 Smollett Andrew AB479 Jimbows Junior Archery Club591 0 0
2 2 Oderkirk Dawson SK667 Viscount Archery Club570 0 0
Recurve Master Men
1 1 Gordon Scott SK270 Thunderhead Archers602 0 0
2 2 Segovia Gil SK7 Saskatchewan Archery Association0 0 0
Recurve Master Women
1 1 Filion Lucie AB180 Capital Region Archery Club488 0 0
Compound Unlimited Men
1 1 Dunne Chris SK7 Saskatchewan Archery Association669 0 0
2 2 Gray Lonny SK7 Saskatchewan Archery Association667 0 0
3 3 Gryba Travis SK424 Bowbusters Archery Club0 0 0
Compound Unlimited Master Men
1 1 Giesbrecht Harvey SK032 Frontier Bowmen0 0 0
Compound Unlimited Master Women
1 1 Closson Judy SK232 Saskatoon Straight Shooters515 0 0
Compound Unlimited Women
1 1 Wiens Andrea SK7 Saskatchewan Archery Association624 0 0
1 1 Leis Shelley SK118 Broken Arrow Archery Club624 0 0