Competition Detail
Competition Code2019185
Date26 Feb 2019
OrganizerAC-TAC - Archery Canada/Tir a l'Arc Canada
PlaceRed Deer, Alberta
NameCanada Winter Games Qualification Day 1
Description Major Regional Championship
OptionsFinals - Regional Indoor Championship Site - Register for World & Canadian Records (Reg WA/AC) - Pre Registration Required
NotesInputted for scores.

Kylah 8/3/2019
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Compound Cadet Men
1 1 Watson Dustin ON9 Ontario Association of Archers570 0 0
2 2 Bourassa Jacob SK032 Frontier Bowmen567 0 0
3 3 Boutilier Kolby NS452 Osprey Archery Club560 0 0
4 4 Johnston Bailey NT Northwest Territories439 0 0
Compound Cadet Women
1 1 Arsenault Kristen PE541 Miscouche Archery Club569 0 0
2 2 Jewell Sofija YT663 YASC Archery Academy569 0 0
3 3 Bunn Abbigail ON9 Ontario Association of Archers565 0 0
4 4 Genge Katie NT Northwest Territories505 0 0
Compound Junior Men
1 1 Taylor Austin MB662 Team Heartland 585 0 0
2 2 Turcotte Matthew QC Federation de tir a l'arc du Quebec585 0 0
3 3 Menard Vincent YT663 YASC Archery Academy563 0 0
4 4 Beres Cole AB180 Capital Region Archery Club560 0 0
5 5 Gamache Spencer BC068 Quesnel River Archers560 0 0
6 6 Dow John NB138 Woodstock Archery Club557 0 0
Compound Junior Women
1 1 Paquette Alexandra QC Federation de tir a l'arc du Quebec583 0 0
2 2 Lameg Bryanne MB1 Archery Manitoba576 0 0
3 3 Mitchell J'lynn SK032 Frontier Bowmen575 0 0
4 4 Chylinski Emma BC296 North Shore Archers566 0 0
5 5 Wiley Kaitlyn AB090 Central Alberta Archers Association565 0 0
6 6 Gorman Emily NB138 Woodstock Archery Club560 0 0
7 7 Hamel Ashley NS002 Archery Nova Scotia560 0 0
Compound Pre-Cub Men
1 1 Crawford Keegan PE540 Cass' Creek Archery Club556 0 0
Recurve Cub Women
1 1 Minute Tayla NT Northwest Territories150 0 0
Recurve Cadet Men
1 1 Gagnon Jacob QC Federation de tir a l'arc du Quebec527 0 0
2 2 Giebelhaus Kadin 681 Flatlanders Archery Club 527 0 0
4 4 Kapaniuk Wyatt YT663 YASC Archery Academy470 0 0
Recurve Cadet Women
1 1 Estephan Vanessa AB Alberta Target Archers Association517 0 0
2 2 Shapira Adi BC471 Richmond Archery - Gum Ying 503 0 0
3 3 Wermann-Thorn Cleo MB1 Archery Manitoba457 0 0
4 4 Kim Siyoon NS452 Osprey Archery Club453 0 0
5 5 Shaddick Macy PE540 Cass' Creek Archery Club405 0 0
6 6 Piers Aliqa NB022 Capital City Archers391 0 0
7 7 Tom Tom Emma YT663 YASC Archery Academy362 0 0
Recurve Junior Men
1 1 Cox Aaron AB180 Capital Region Archery Club580 0 0
2 2 Chipley Hunter SK030 Estevan Archery Club573 0 0
3 3 Wilson-Poyton Reece ON9 Ontario Association of Archers557 0 0
4 4 Deane Adam BC244 Royal City Archers546 0 0
5 5 Chaisson Luc NB060 Bathurst Archery Club498 0 0
Recurve Pre-Cub Men
1 1 Freeze Spencer PE540 Cass' Creek Archery Club388 0 0
2 2 Rutherford-Simon Ferghus NT Northwest Territories260 0 0
Recurve Women
1 1 Gelinas Marie-Eve QC Federation de tir a l'arc du Quebec531 0 0
2 2 Valliere Ryli ON9 Ontario Association of Archers521 0 0
3 3 Gegner Jessica SK032 Frontier Bowmen510 0 0