Competition Detail
Competition Code2020104
Date 4 Sep 2022
OrganizerBC302 - Southern Okanagan Sportsmen's Assocation
PlaceOliver BC
NameBC Outdoors Field (Day 2)
DescriptionProvincial Championship (Registered WA/AC)
Noteshttps://bcarchery.ca/calendar

WA#: 22240

Approved by Kylah 2020-01-08

Date Changed July 24 2020
Date Changed June 22 2021
Competition ResultsDivision/Class rank Division/Class rank
Division/Class Team rank Division/Class Team rank
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Men
1 1 Huang Raymond BC085 Richmond Rod & Gun Club273 0 0
2 2 Kuyvenhoven Peter BC472 HD Stafford Archery Club239 0 0
3 3 Falk Darcy BC293 Starr Archery99 0 0
4 4 Polack Lloyd BC606 Armstrong & District Fish & Game Asscoc.89 0 0
5 5 Conery David E. BC321 Burnaby Archers70 0 0
Barebow Master Women
1 1 Yuen Lisa BC321 Burnaby Archers220 0 0
2 2 Price Linda BC293 Starr Archery192 0 0
3 3 Foley Angela BC293 Starr Archery116 0 0
Compound Master60 Men
1 1 Scammell Richard BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation357 0 0
2 2 Wills Al BC052 Victoria Bowmen305 0 0
3 3 Hornsberger Garry BC055 Silvertip Archers289 0 0
4 4 Van Hooydonk Paul BC British Columbia224 0 0
Compound Cub Men
1 1 Nelson Jacob BC055 Silvertip Archers343 0 0
2 2 Brant Logan BC096 Maple Ridge Archery Club152 0 0
Compound Cadet Men
1 1 D'Entremont Kayden BC068 Quesnel River Archers338 0 0
Compound Cadet Women
1 1 Novak Brooklynn BC068 Quesnel River Archers327 0 0
2 2 Bolitho McKayla BC068 Quesnel River Archers300 0 0
3 3 Brant Nyla BC096 Maple Ridge Archery Club290 0 0
4 4 Nelson Olivia BC055 Silvertip Archers246 0 0
Compound Junior Men
1 1 Brandson Leif BC068 Quesnel River Archers343 0 0
2 2 Kilberg Seth BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club250 0 0
Compound Men
1 1 Ignatius Alex BC321 Burnaby Archers369 0 0
2 2 D'Entremont Adam BC068 Quesnel River Archers338 0 0
3 3 Braun Jordan BC British Columbia329 0 0
Compound Master Men
1 1 Chapplow Dale BC068 Quesnel River Archers352 0 0
2 2 Gill James BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club345 0 0
3 3 Cooper Thomas BC093 Semiahmoo Fish & Game Club339 0 0
4 4 Watson Scott BC068 Quesnel River Archers326 0 0
Compound Pre-Cub Women
1 1 D'Entremont Mielle BC068 Quesnel River Archers167 0 0
Compound Women
1 1 Watson Emerie BC068 Quesnel River Archers322 0 0
2 2 Cooper Launa BC093 Semiahmoo Fish & Game Club319 0 0
3 3 Ostermeier Sheila BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club318 0 0
4 4 Kilberg Cara BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club241 0 0
5 5 Nelson Amanda BC055 Silvertip Archers235 0 0
Compound Fixed Pin Men
1 1 Shaw Glen BC321 Burnaby Archers351 0 0
Compound Fixed Pin Women
1 1 Hay Angela BC321 Burnaby Archers294 0 0
Recurve Junior Men
1 1 Li John BC472 HD Stafford Archery Club69 0 0
Recurve Men
1 1 Maxwell Brian BC293 Starr Archery339 0 0
2 2 Moore Greg BC471 Richmond Archery - Gum Ying 309 0 0
3 3 Wu Lei BC321 Burnaby Archers267 0 0
Recurve Women
1 1 Brug Eleanor BC British Columbia304 0 0
2 2 Price Brenna BC293 Starr Archery250 0 0