Competition Detail
Competition Code2022014
Date10 Jun 2022
12 Jun 2022
OrganizerAC-TAC - Archery Canada/Tir a l'Arc Canada
PlaceWinnipeg, MB
NameCanada Cup West
DescriptionNational Championship
OptionsPre-Registration Required
NotesEntered by Zoe 2021-10-21
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Cadet Women
1 1 Elder Sophia AB486 Lloydminster & Area Archers470 0 0
Barebow Men
1 1 Bleau Jason SK049 Wascana Archers506 0 0
Barebow Master Men
1 1 Polack Lloyd BC606 Armstrong & District Fish & Game Asscoc.587 0 0
2 2 Rubell Greg MB1 Archery Manitoba569 0 0
3 3 Kohut Dwayne SK049 Wascana Archers507 0 0
4 4 Mymryk Frank SK032 Frontier Bowmen380 0 0
Barebow Master Women
1 1 Thorsteinson Inga MB1 Archery Manitoba493 0 0
Compound Cadet Men
1 1 Bothma Carl Honest SK667 Viscount Archery Club650 0 0
2 2 North Josten MB691 Carberry Archers614 0 0
Compound Cadet Women
1 1 Holkema Madelynn AB180 Capital Region Archery Club658 0 0
2 2 Mathers Bailey MB1 Archery Manitoba632 0 0
3 3 Osborne Amelia AB Alberta Target Archers Association589 0 0
4 4 Munro-Soldier Waasayah MB Manitoba561 0 0
5 5 Kohut Jorja SK049 Wascana Archers552 0 0
Compound Junior Men
1 1 Palichuk Cameron AB063 Calgary Archers Club691 0 0
2 2 Cherniak Kyle MB662 Team Heartland 670 0 0
3 3 Klassen Brady MB662 Team Heartland 656 0 0
4 4 Cherniak Ryan MB662 Team Heartland 655 0 0
5 5 Jonasson Reid MB1 Archery Manitoba640 0 0
6 6 Holm Brady MB1 Archery Manitoba629 0 0
Compound Junior Women
1 1 Sanders Chyler 681 Flatlanders Archery Club 664 0 0
2 2 Klimchuk Taylor MB1 Archery Manitoba633 0 0
Compound Men
1 1 Taylor Austin MB662 Team Heartland 709 0 0
2 2 Adachi Jordan BC202 Cranbrook Archery Club698 0 0
3 3 Tataryn Kevin MB665 Interlake Archers685 0 0
4 4 Gunter Allan MB662 Team Heartland 678 0 0
5 5 Agius Tyler MB1 Archery Manitoba678 0 0
6 6 Wilson Ed MB665 Interlake Archers669 0 0
7 7 Brugger Joel MB1 Archery Manitoba664 0 0
8 8 Bothma Willem Carl SK667 Viscount Archery Club657 0 0
9 9 Mills Brendan MB Manitoba653 0 0
10 10 Holkema Shawn AB180 Capital Region Archery Club619 0 0
10 11 Waterman Chris MB670 Selkirk Archers & Bowhunters 606 0 0
Compound Master Men
1 1 Oliver Kyle MB1 Archery Manitoba669 0 0
2 2 Vogt Rich MB1 Archery Manitoba661 0 0
3 3 Evans Kevin BC202 Cranbrook Archery Club660 0 0
Compound Women
1 1 Lameg Bryanne MB1 Archery Manitoba658 0 0
Recurve Cadet Women
1 1 May Sarah MB676 Prairie Bowhunters Archery Club460 0 0
2 2 Robinson Brookelynn AB479 Jimbows Junior Archery Club459 0 0
3 3 Love Emily MB1 Archery Manitoba374 0 0
Recurve Junior Men
1 1 Sima Richard BC471 Richmond Archery - Gum Ying 583 0 0
2 2 Zhuang Shanglin MB1 Archery Manitoba337 0 0
3 3 Giebelhaus Kadin 681 Flatlanders Archery Club 231 0 0
Recurve Junior Women
1 1 Dewling Alison AB180 Capital Region Archery Club531 0 0
2 2 Wermann-Thorn Cleo MB1 Archery Manitoba381 0 0
Recurve Men
1 1 Wu Lei BC321 Burnaby Archers560 0 0
Recurve Master Men
1 1 Fox Mike MB670 Selkirk Archers & Bowhunters 575 0 0