Competition Detail
Competition Code2018089
Date31 Mar 2018
OrganizerBC052 - Victoria Bowmen
PlaceVictoria, BC
NameBC Indoor Championships
DescriptionInternational Championship
OptionsPre-Registration Required
NotesJuan de Fuca Recreation Centre
1767 Island Highway
Victoria, BC V9B 1J1

Money Shoot Elimination Rounds Saturday night.

More information: victoriabowmen.com

Practice 9AM both days/Scoring 10
2 lines AM & PM (1 line per archer per day)

Approved by Kylah 17/11/2017
Competition ResultsDivision/Class rank Division/Class rank
Division/Class Team rank Division/Class Team rank
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Master60 Men
1 1 Zawada Johnny BC093 Semiahmoo Fish & Game Club488 13 18
Barebow Cadet Men
1 1 Tan Charlton BC471 Richmond Archery - Gum Ying 380 2 8
Barebow Cadet Women
1 1 Stewart Hana BC244 Royal City Archers331 2 4
2 2 Jewell Sofija YT663 YASC Archery Academy282 0 3
Barebow Junior Women
1 1 Cox Courtney BC068 Quesnel River Archers243 1 5
Barebow Men
1 1 Klop Nathan BC470 Garrison Archery Club153 0 3
Barebow Master Men
1 1 Streleoff Fred BC083 Cariboo Archers Association490 12 18
2 2 Lau Simon BC659 Fraser Valley Archers409 2 7
3 3 Murray Stuart BC068 Quesnel River Archers383 3 9
Barebow Master Women
1 1 Foley Angela BC093 Semiahmoo Fish & Game Club223 1 2
Barebow Pre-Cub Women
1 1 Erickson Kayla BC068 Quesnel River Archers296 0 6
Barebow Women
1 1 Murray Lora-Lee BC068 Quesnel River Archers402 2 8
2 2 Vander Hoek Ellen BC052 Victoria Bowmen330 1 6
3 3 Loureiro Melanie BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club312 1 0
Compound Master60 Men
1 1 Scammell Richard BC096 Maple Ridge Archery Club558 21 36
2 2 Granbois Randy BC095 Cowichan Bowmen547 13 42
3 3 Sinclair Phil BC093 Semiahmoo Fish & Game Club542 15 42
4 4 Hornsberger Garry BC055 Silvertip Archers531 10 35
Compound Cub Men
1 1 Waterhouse Ty BC083 Cariboo Archers Association533 9 40
2 2 Sandquist Maxwell BC472 HD Stafford Archery Club348 0 9
Compound Cub Women
1 1 Koverchuk Teigha BC515 Hardcore Archery 466 4 25
Compound Cadet Men
1 1 Penny Nicholas BC515 Hardcore Archery 555 23 30
2 2 Thurow Ty BC083 Cariboo Archers Association555 19 37
3 3 Menard Vincent YT663 YASC Archery Academy538 9 41
4 4 Ingram Isaiah BC293 Starr Archery507 4 32
5 5 Kilberg Seth BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club477 3 21
6 6 Borschawa Dustin BC055 Silvertip Archers464 2 26
Compound Cadet Women
1 1 Watson Emerie BC068 Quesnel River Archers564 25 34
2 2 Lewis Dawson BC625 Salmon Arm Archery Club538 7 45
3 3 Kakuno Sierra BC515 Hardcore Archery 531 9 38
4 4 Carr Jasmine BC British Columbia525 13 31
5 5 Clarke Meah BC515 Hardcore Archery 462 9 21
6 6 Hinsche Brityn BC083 Cariboo Archers Association449 2 20
Compound Junior Men
1 1 Schouwenburg Spencer BC055 Silvertip Archers569 29 31
2 2 Gamache Spencer BC068 Quesnel River Archers567 27 33
3 3 Clarke Jake BC515 Hardcore Archery 539 6 48
Compound Junior Women
1 1 Chylinski Emma BC296 North Shore Archers555 18 40
2 2 Johnson Tianna BC055 Silvertip Archers520 8 37
Compound Men
1 1 Horsman Justin BC277 Courtenay and District Fish & Game Association580 40 20
2 2 Flaming Steven BC093 Semiahmoo Fish & Game Club569 30 29
3 3 Stein Edward BC606 Armstrong & District Fish & Game Asscoc.567 28 31
4 4 Van Tassel Paul BC093 Semiahmoo Fish & Game Club564 26 33
5 5 Boos Michael BC472 HD Stafford Archery Club561 30 28
6 6 Lewis Michael BC625 Salmon Arm Archery Club557 21 35
7 7 Sanderson Billy BC052 Victoria Bowmen550 12 46
Compound Master Men
1 1 Sutton Chris BC277 Courtenay and District Fish & Game Association574 34 26
2 2 Moyer Larry BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club565 26 33
3 3 MacDonald KC BC British Columbia548 15 38
4 4 Benstead Richard BC293 Starr Archery513 7 35
Compound Master Women
1 1 Ostermeier Mary BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation532 5 46
2 2 Moyer Tammy BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club510 7 30
Compound Pre-Cub Men
1 1 Kapaniuk Emmett YT663 YASC Archery Academy368 0 9
Compound Pre-Cub Women
1 1 Thurow Joelle BC083 Cariboo Archers Association554 19 34
2 2 Sanford Emersyn BC083 Cariboo Archers Association498 5 24
3 3 Hinsche Taryn BC083 Cariboo Archers Association435 4 18
Compound Women
1 1 Schina Sonia BC096 Maple Ridge Archery Club573 34 25
2 2 Flaming Cecilia BC093 Semiahmoo Fish & Game Club549 16 40
3 3 Ostermeier Sheila BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club545 10 45
4 4 Kakuno Marilyn BC515 Hardcore Archery 543 9 45
5 5 Kilberg Cara BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club517 7 31
6 6 Kilberg Heather BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club499 5 26
Compound Fixed Pin Master60 Men
1 1 Campsall Al BC083 Cariboo Archers Association566 27 32
2 2 Denluck Barry L. BC052 Victoria Bowmen485 7 21
Compound Fixed Pin Men
1 1 Thurow Bob BC083 Cariboo Archers Association538 10 40
2 2 Shukin Jay BC052 Victoria Bowmen520 5 35
3 3 Gerein Kurtis BC British Columbia518 6 32
Longbow Master60 Men
1 1 Wedel Ronald BC British Columbia288 1 5
Recurve Master60 Men
1 1 O'Brien Bob BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club478 4 18
Recurve Cub Men
1 1 Kapaniuk Wyatt YT663 YASC Archery Academy532 18 22
2 2 Law Wilson Chun-Yip Matisse BC471 Richmond Archery - Gum Ying 274 0 6
3 3 Todd Aydin BC052 Victoria Bowmen248 1 5
Recurve Cub Women
1 1 Yen Emily BC471 Richmond Archery - Gum Ying 492 8 19
2 2 Bolitho McKayla BC068 Quesnel River Archers482 11 16
3 3 Louis Emily BC471 Richmond Archery - Gum Ying 456 4 15
Recurve Cadet Men
1 1 Cai Victor Yun Da BC471 Richmond Archery - Gum Ying 535 16 29
2 2 Keeton Andrew BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club385 6 6
3 3 Sima Richard BC471 Richmond Archery - Gum Ying 297 2 12
Recurve Cadet Women
1 1 Breckenridge Sophie BC293 Starr Archery466 8 13
2 2 Yong Mikayla BC471 Richmond Archery - Gum Ying 445 5 11
3 3 Mail Miranda BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club435 4 10
4 4 Borschawa Shelby BC055 Silvertip Archers403 10 15
5 5 Irie Momoko BC471 Richmond Archery - Gum Ying 396 3 16
6 6 Shapira Adi BC471 Richmond Archery - Gum Ying 379 6 6
7 7 Dewling Alison BC068 Quesnel River Archers369 4 9
8 8 Drinkwalter Bailey BC052 Victoria Bowmen311 1 5
9 9 Shi Tina Yu Ting BC471 Richmond Archery - Gum Ying 244 0 5
10 10 Webster Meagan BC052 Victoria Bowmen223 2 1
Recurve Junior Men
1 1 Haddock Daniel BC470 Garrison Archery Club540 22 20
2 2 Ahn Su-Bin BC052 Victoria Bowmen478 13 14
3 3 Gamache Spencer BC068 Quesnel River Archers399 7 12
Recurve Junior Women
1 1 Pinto Mariessa BC293 Starr Archery526 19 24
2 2 Foley Elissa BC093 Semiahmoo Fish & Game Club516 13 25
3 3 Hughes Emma BC293 Starr Archery481 10 16
4 4 Murray Kelly BC068 Quesnel River Archers432 8 12
Recurve Men
1 1 Zhang Weizhong BC085 Richmond Rod & Gun Club517 15 22
2 2 Lim Shawn BC085 Richmond Rod & Gun Club515 12 23
3 3 Watson Scott BC068 Quesnel River Archers500 10 21
4 4 Lazar Solly BC052 Victoria Bowmen486 10 15
5 5 Jung Kyle BC085 Richmond Rod & Gun Club467 10 14
6 6 Ng Ricky King Hang BC085 Richmond Rod & Gun Club466 9 16
7 7 Loy David Maxim Haagen BC052 Victoria Bowmen455 4 20
8 8 Kapaniuk Warren YT663 YASC Archery Academy412 2 10
9 9 May Kristopher BC052 Victoria Bowmen367 4 8
10 10 Postlethwaite Alec BC293 Starr Archery356 1 7
11 11 Chan Jonathan BC085 Richmond Rod & Gun Club311 3 4
Recurve Master Men
1 1 Todd Richard BC British Columbia511 13 22
2 2 Brennan Adrian BC296 North Shore Archers504 18 12
3 3 Hansen Alan YT656 Whitehorse Archery Club495 13 17
4 4 Lange Richard BC052 Victoria Bowmen479 9 15
5 5 Chapplow Dale BC068 Quesnel River Archers432 3 11
6 6 Betts Phillip BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club419 5 10
7 7 Todd Ross BC052 Victoria Bowmen417 1 13
8 8 Kangasniemi Dennis BC052 Victoria Bowmen243 1 4
Recurve Pre-Cub Men
1 1 Tai Markus BC471 Richmond Archery - Gum Ying 508 13 24
2 2 Ball Jacob BC052 Victoria Bowmen428 2 14
3 3 Kodali Venkata Vikhtyath BC471 Richmond Archery - Gum Ying 299 1 6
4 4 Law Tao-Ming Jermaine BC471 Richmond Archery - Gum Ying 262 1 3
5 5 Yen Nicholas BC471 Richmond Archery - Gum Ying 251 0 5
6 6 Kodali Visisht BC471 Richmond Archery - Gum Ying 148 0 5
Recurve Pre-Cub Women
1 1 Chow Laura BC471 Richmond Archery - Gum Ying 378 2 4
2 2 Chow Kimberly BC471 Richmond Archery - Gum Ying 215 1 5
Recurve Women
1 1 Tupper Liana BC052 Victoria Bowmen516 16 21
2 2 Lange Lisa BC052 Victoria Bowmen511 16 20
3 3 Yi Christine BC085 Richmond Rod & Gun Club485 9 14
4 4 Dick Verna BC095 Cowichan Bowmen484 7 17
5 5 Tang Frieda BC British Columbia479 4 18
6 6 Chau Eugenia BC471 Richmond Archery - Gum Ying 445 4 7
7 7 Newman Elizabeth BC052 Victoria Bowmen409 3 10
8 8 Tsao Bonnie BC085 Richmond Rod & Gun Club408 1 15
9 9 Courtorielle Gabrielle BC052 Victoria Bowmen378 1 0
10 10 Walz Sarah YT663 YASC Archery Academy358 1 9
Compound Unlimited Men
1 1 Giesbrecht Tim BC British Columbia558 23 30
2 2 Nelson James BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club545 14 38
3 3 Kakuno Tracey BC515 Hardcore Archery 544 16 35
4 4 Clarke Scott BC515 Hardcore Archery 542 13 39
5 5 Penny Jeffrey BC515 Hardcore Archery 507 3 33
Compound Unlimited Women
1 1 Tibbel Kara BC052 Victoria Bowmen541 13 35
2 2 Clarke Dale BC515 Hardcore Archery 509 6 29