Competition Detail
Competition Code2018311
Date 1 Apr 2018
OrganizerBC052 - Victoria Bowmen
PlaceVictoria BC
Name2018 BC Indoor Archery Championships day 2
DescriptionProvincial Championship (Registered AC)
OptionsPre-Registration Required
Notes
Competition ResultsDivision/Class rank Division/Class rank
Division/Class Team rank Division/Class Team rank
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Master60 Men
1 1 Zawada Johnny BC093 Semiahmoo Fish & Game Club452 3 19
Barebow Cadet Men
1 1 Tan Charlton BC471 Richmond Archery - Gum Ying 400 6 7
Barebow Cadet Women
1 1 Stewart Hana BC244 Royal City Archers360 4 4
2 2 Jewell Sofija YT663 YASC Archery Academy318 3 7
Barebow Junior Women
1 1 Cox Courtney BC068 Quesnel River Archers219 1 4
Barebow Men
1 1 Klop Nathan BC470 Garrison Archery Club178 1 1
Barebow Master Men
1 1 Streleoff Fred BC083 Cariboo Archers Association462 7 18
2 2 Lau Simon BC659 Fraser Valley Archers447 7 11
3 3 Murray Stuart BC068 Quesnel River Archers401 7 7
Barebow Master Women
1 1 Foley Angela BC093 Semiahmoo Fish & Game Club291 2 3
Barebow Pre-Cub Women
1 1 Erickson Kayla BC068 Quesnel River Archers302 2 2
Barebow Women
1 1 Murray Lora-Lee BC068 Quesnel River Archers428 3 10
2 2 Vander Hoek Ellen BC052 Victoria Bowmen328 1 8
3 3 Loureiro Melanie BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club304 1 3
Compound Master60 Men
1 1 Scammell Richard BC096 Maple Ridge Archery Club560 21 38
2 2 Granbois Randy BC095 Cowichan Bowmen558 19 40
3 3 Hornsberger Garry BC055 Silvertip Archers540 11 39
4 4 Sinclair Phil BC093 Semiahmoo Fish & Game Club527 10 38
Compound Cub Men
1 1 Waterhouse Ty BC083 Cariboo Archers Association525 6 43
2 2 Sandquist Maxwell BC472 HD Stafford Archery Club389 0 7
Compound Cub Women
1 1 Koverchuk Teigha BC515 Hardcore Archery 503 3 32
Compound Cadet Men
1 1 Thurow Ty BC083 Cariboo Archers Association552 17 39
2 2 Menard Vincent YT663 YASC Archery Academy549 12 45
3 3 Penny Nicholas BC515 Hardcore Archery 547 13 42
4 4 Ingram Isaiah BC293 Starr Archery501 6 24
5 5 Kilberg Seth BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club488 4 22
6 6 Borschawa Dustin BC055 Silvertip Archers462 8 21
Compound Cadet Women
1 1 Watson Emerie BC068 Quesnel River Archers551 17 38
2 2 Lewis Dawson BC625 Salmon Arm Archery Club545 15 36
3 3 Carr Jasmine BC British Columbia532 14 33
4 4 Kakuno Sierra BC515 Hardcore Archery 527 5 42
5 5 Clarke Meah BC515 Hardcore Archery 513 5 32
6 6 Hinsche Brityn BC083 Cariboo Archers Association435 4 16
Compound Junior Men
1 1 Schouwenburg Spencer BC055 Silvertip Archers564 26 33
2 2 Gamache Spencer BC068 Quesnel River Archers563 23 37
3 3 Clarke Jake BC515 Hardcore Archery 519 9 44
Compound Junior Women
1 1 Chylinski Emma BC296 North Shore Archers559 20 39
2 2 Johnson Tianna BC055 Silvertip Archers509 4 35
Compound Men
1 1 Van Tassel Paul BC093 Semiahmoo Fish & Game Club573 33 27
2 2 Flaming Steven BC093 Semiahmoo Fish & Game Club568 29 30
3 3 Boos Michael BC472 HD Stafford Archery Club564 26 33
4 4 Horsman Justin BC277 Courtenay and District Fish & Game Association564 24 36
5 5 Stein Edward BC606 Armstrong & District Fish & Game Asscoc.563 25 34
6 6 Lewis Michael BC625 Salmon Arm Archery Club558 21 36
7 7 Sanderson Billy BC052 Victoria Bowmen552 15 42
Compound Master Men
1 1 Moyer Larry BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club574 34 26
2 2 Sutton Chris BC277 Courtenay and District Fish & Game Association569 29 31
3 3 MacDonald KC BC British Columbia536 8 41
4 4 Benstead Richard BC293 Starr Archery528 6 39
Compound Master Women
1 1 Ostermeier Mary BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation527 6 40
2 2 Moyer Tammy BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club514 2 40
Compound Pre-Cub Men
1 1 Kapaniuk Emmett YT663 YASC Archery Academy392 0 12
Compound Pre-Cub Women
1 1 Thurow Joelle BC083 Cariboo Archers Association548 12 44
2 2 Sanford Emersyn BC083 Cariboo Archers Association514 3 35
3 3 Hinsche Taryn BC083 Cariboo Archers Association460 3 16
Compound Women
1 1 Schina Sonia BC096 Maple Ridge Archery Club560 23 34
2 2 Flaming Cecilia BC093 Semiahmoo Fish & Game Club553 16 41
3 3 Ostermeier Sheila BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club542 10 42
4 4 Kilberg Cara BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club528 5 40
5 5 Kilberg Heather BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club513 7 34
6 6 Kakuno Marilyn BC515 Hardcore Archery 511 11 33
Compound Fixed Pin Master60 Men
1 1 Campsall Al BC083 Cariboo Archers Association549 19 39
2 2 Denluck Barry L. BC052 Victoria Bowmen516 7 33
Compound Fixed Pin Men
1 1 Thurow Bob BC083 Cariboo Archers Association523 3 43
2 2 Shukin Jay BC052 Victoria Bowmen519 7 38
3 3 Gerein Kurtis BC British Columbia514 4 34
Longbow Master60 Men
1 1 Wedel Ronald BC British Columbia216 1 2
Recurve Master60 Men
1 1 O'Brien Bob BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club506 13 21
Recurve Cub Men
1 1 Kapaniuk Wyatt YT663 YASC Archery Academy526 11 31
2 2 Law Wilson Chun-Yip Matisse BC471 Richmond Archery - Gum Ying 302 0 4
3 3 Todd Aydin BC052 Victoria Bowmen212 2 3
Recurve Cub Women
1 1 Yen Emily BC471 Richmond Archery - Gum Ying 478 5 16
2 2 Louis Emily BC471 Richmond Archery - Gum Ying 467 5 14
3 3 Bolitho McKayla BC068 Quesnel River Archers459 9 12
Recurve Cadet Men
1 1 Cai Victor Yun Da BC471 Richmond Archery - Gum Ying 529 18 23
2 2 Keeton Andrew BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club385 4 11
3 3 Sima Richard BC471 Richmond Archery - Gum Ying 249 5 9
Recurve Cadet Women
1 1 Breckenridge Sophie BC293 Starr Archery452 6 10
2 2 Yong Mikayla BC471 Richmond Archery - Gum Ying 442 20 14
3 3 Shapira Adi BC471 Richmond Archery - Gum Ying 428 4 16
4 4 Mail Miranda BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club422 7 12
5 5 Drinkwalter Bailey BC052 Victoria Bowmen420 2 9
6 6 Irie Momoko BC471 Richmond Archery - Gum Ying 360 3 8
7 7 Borschawa Shelby BC055 Silvertip Archers352 4 7
8 8 Dewling Alison BC068 Quesnel River Archers286 2 3
9 9 Webster Meagan BC052 Victoria Bowmen200 10 3
10 10 Shi Tina Yu Ting BC471 Richmond Archery - Gum Ying 191 2 3
Recurve Junior Men
1 1 Haddock Daniel BC470 Garrison Archery Club511 16 18
2 2 Gamache Spencer BC068 Quesnel River Archers486 9 24
3 3 Ahn Su-Bin BC052 Victoria Bowmen462 5 13
Recurve Junior Women
1 1 Pinto Mariessa BC293 Starr Archery527 13 32
2 2 Hughes Emma BC293 Starr Archery517 16 22
3 3 Foley Elissa BC093 Semiahmoo Fish & Game Club510 17 15
4 4 Murray Kelly BC068 Quesnel River Archers474 8 15
Recurve Men
1 1 Zhang Weizhong BC085 Richmond Rod & Gun Club533 21 19
2 2 Lim Shawn BC085 Richmond Rod & Gun Club520 13 26
3 3 Lazar Solly BC052 Victoria Bowmen503 14 14
4 4 Watson Scott BC068 Quesnel River Archers500 14 14
5 5 Jung Kyle BC085 Richmond Rod & Gun Club489 8 17
6 6 Ng Ricky King Hang BC085 Richmond Rod & Gun Club487 14 18
7 7 Loy David Maxim Haagen BC052 Victoria Bowmen455 5 14
8 8 Kapaniuk Warren YT663 YASC Archery Academy440 5 16
9 9 May Kristopher BC052 Victoria Bowmen413 5 7
10 10 Chan Jonathan BC085 Richmond Rod & Gun Club388 7 5
11 11 Postlethwaite Alec BC293 Starr Archery246 0 3
Recurve Master Men
1 1 Todd Richard BC British Columbia502 12 19
2 2 Lange Richard BC052 Victoria Bowmen490 11 16
3 3 Brennan Adrian BC296 North Shore Archers488 10 18
4 4 Hansen Alan YT656 Whitehorse Archery Club478 4 18
5 5 Chapplow Dale BC068 Quesnel River Archers467 10 13
6 6 Todd Ross BC052 Victoria Bowmen445 4 13
7 7 Betts Phillip BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club415 2 10
8 8 Kangasniemi Dennis BC052 Victoria Bowmen206 0 2
Recurve Pre-Cub Men
1 1 Tai Markus BC471 Richmond Archery - Gum Ying 503 16 14
2 2 Ball Jacob BC052 Victoria Bowmen432 3 8
3 3 Yen Nicholas BC471 Richmond Archery - Gum Ying 276 4 4
4 4 Kodali Venkata Vikhtyath BC471 Richmond Archery - Gum Ying 241 0 6
5 5 Law Tao-Ming Jermaine BC471 Richmond Archery - Gum Ying 219 2 4
6 6 Kodali Visisht BC471 Richmond Archery - Gum Ying 183 0 2
Recurve Pre-Cub Women
1 1 Chow Laura BC471 Richmond Archery - Gum Ying 466 8 11
2 2 Chow Kimberly BC471 Richmond Archery - Gum Ying 170 1 3
Recurve Women
1 1 Tupper Liana BC052 Victoria Bowmen526 16 19
2 2 Lange Lisa BC052 Victoria Bowmen496 12 19
3 3 Dick Verna BC095 Cowichan Bowmen466 10 8
4 4 Tang Frieda BC British Columbia464 8 10
5 5 Newman Elizabeth BC052 Victoria Bowmen455 8 19
6 6 Yi Christine BC085 Richmond Rod & Gun Club444 5 14
7 7 Chau Eugenia BC471 Richmond Archery - Gum Ying 438 4 12
8 8 Tsao Bonnie BC085 Richmond Rod & Gun Club427 5 10
9 9 Courtorielle Gabrielle BC052 Victoria Bowmen335 2 6
10 10 Walz Sarah YT663 YASC Archery Academy320 1 3
Compound Unlimited Men
1 1 Kakuno Tracey BC515 Hardcore Archery 550 13 43
2 2 Giesbrecht Tim BC British Columbia547 22 33
3 3 Nelson James BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club546 16 34
4 4 Clarke Scott BC515 Hardcore Archery 542 10 42
5 5 Penny Jeffrey BC515 Hardcore Archery 519 7 30
Compound Unlimited Women
1 1 Tibbel Kara BC052 Victoria Bowmen545 12 42
2 2 Clarke Dale BC515 Hardcore Archery 524 8 34