Competition Detail
Competition Code2017175
Date15 Apr 2017
16 Apr 2017
OrganizerBC606 - Armstrong & District Fish & Game Asscoc.
PlaceArmstrong, BC
Name2017 BC Indoors
DescriptionProvincial Championship (Registered AC)
OptionsRegister for World & Canadian Records (Reg WA/AC)
Notes2 x 18m round
Approved, C. Robertson 03/30/17
Competition ResultsDivision/Class rank Division/Class rank
Division/Class Team rank Division/Class Team rank
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Master60 Men
1 1 Zawada Johnny BC093 Semiahmoo Fish & Game Club907 18 17
2 2 Forsyth Gary BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation828 8 19
Barebow Cub Women
1 1 Fisztner Claudia BC068 Quesnel River Archers375 0 0
Barebow Cadet Women
1 1 Stewart Hana BC244 Royal City Archers663 4 11
Barebow Junior Women
1 1 Cox Courtney BC068 Quesnel River Archers602 5 11
2 2 Phillips Megan BC515 Hardcore Archery 467 2 3
Barebow Men
1 1 Sandquist David BC472 HD Stafford Archery Club920 15 28
2 2 Baptiste Jeremy BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation815 6 21
Barebow Master Men
1 1 Roe Bob BC093 Semiahmoo Fish & Game Club917 13 28
2 2 Lau Simon BC659 Fraser Valley Archers726 5 15
3 3 Murray Stuart BC068 Quesnel River Archers642 7 10
Barebow Master Women
1 1 Foley Angela BC093 Semiahmoo Fish & Game Club832 12 16
Barebow Women
1 1 Murray Lora-Lee BC068 Quesnel River Archers768 7 14
2 2 Myers Terri BC055 Silvertip Archers440 1 4
Compound Master60 Men
1 1 Scammell Richard BC096 Maple Ridge Archery Club1136 58 60
2 2 Ostermeier Ron BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation1103 37 78
3 3 Hornsberger Garry BC055 Silvertip Archers1090 23 86
4 4 Sinclair Phil BC093 Semiahmoo Fish & Game Club1084 30 75
5 5 Wills Al BC052 Victoria Bowmen1066 21 73
Compound Master60 Women
1 1 Gaspard Valery BC British Columbia1088 9 41
2 2 Ostermeier Mary BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation1038 14 70
Compound Cub Men
1 1 Thurow Ty BC083 Cariboo Archers Association1095 22 92
2 2 Cook Andrew BC093 Semiahmoo Fish & Game Club932 15 24
3 3 Carr Dalton BC British Columbia907 11 34
4 4 Kilberg Seth BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club800 4 17
Compound Cub Women
1 1 Koverchuk Teigha BC515 Hardcore Archery 1039 16 55
2 2 Kakuno Sierra BC515 Hardcore Archery 798 2 33
Compound Cadet Men
1 1 Gamache Spencer BC068 Quesnel River Archers1136 56 64
2 2 Meister Jesse BC096 Maple Ridge Archery Club1112 37 78
3 3 Harders Jayden BC055 Silvertip Archers1053 17 83
4 4 Thiessen Noah BC470 Garrison Archery Club968 8 56
Compound Cadet Women
1 1 Chylinski Emma BC296 North Shore Archers1123 49 66
2 2 Watson Emerie BC068 Quesnel River Archers1119 45 70
3 3 Carr Jasmine BC British Columbia1094 31 75
4 4 Tracey Taylor BC202 Cranbrook Archery Club982 9 52
5 5 Clarke Meah BC515 Hardcore Archery 904 9 35
6 6 Tanner Brooke BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation875 1 32
7 7 Pinto Miranda BC293 Starr Archery806 10 44
Compound Junior Men
1 1 Schouwenburg Spencer BC055 Silvertip Archers1168 88 32
2 2 Clarke Jake BC515 Hardcore Archery 1076 20 79
3 3 Francoeur Aadyn BC515 Hardcore Archery 1044 13 70
Compound Junior Women
1 1 Johnson Tianna BC055 Silvertip Archers1010 13 61
Compound Men
1 1 von Richter Karsten Brendan BC321 Burnaby Archers1170 90 30
2 2 Pitney Adam BC202 Cranbrook Archery Club1148 69 50
3 3 Van Tassel Paul BC093 Semiahmoo Fish & Game Club1141 63 55
4 4 Nazirov Igor BC244 Royal City Archers1126 48 71
5 5 Flaming Steven BC093 Semiahmoo Fish & Game Club1116 39 78
6 6 Gaspard Clint BC British Columbia1112 39 76
7 7 Andrews Wayne BC British Columbia1109 39 72
8 8 Krulicki David BC470 Garrison Archery Club1080 28 77
Compound Master Men
1 1 Chapplow Dale BC068 Quesnel River Archers1142 63 56
2 2 Sarrazin Joe BC625 Salmon Arm Archery Club1110 35 81
3 3 Nelson James BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club1103 30 83
4 4 Moyer Larry BC093 Semiahmoo Fish & Game Club1101 32 79
5 5 Benstead Richard BC293 Starr Archery1057 18 76
Compound Master Women
1 1 Freel Diana BC068 Quesnel River Archers1088 25 86
Compound Pre-Cub Men
1 1 Kennedy Jordan BC625 Salmon Arm Archery Club1060 28 33
2 2 Jackson Riley BC606 Armstrong & District Fish & Game Asscoc.1032 30 39
3 3 Kozlyk Judah BC606 Armstrong & District Fish & Game Asscoc.931 13 34
4 4 Sandquist Maxwell BC472 HD Stafford Archery Club908 5 44
Compound Pre-Cub Women
1 1 Thurow Joelle BC083 Cariboo Archers Association1063 16 76
2 2 Sanford Emersyn BC083 Cariboo Archers Association974 9 51
3 3 Stelkia-James Brianna BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation872 4 30
4 4 Kennedy Chloe BC625 Salmon Arm Archery Club591 2 14
Compound Women
1 1 Schina Sonia BC096 Maple Ridge Archery Club1124 46 72
2 2 Watson Sydney BC068 Quesnel River Archers1121 45 71
3 3 Flaming Cecilia BC093 Semiahmoo Fish & Game Club1104 35 75
4 4 Ostermeier Sheila BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club1091 26 79
5 5 Kakuno Marilyn BC515 Hardcore Archery 1067 16 81
6 6 Coe Sonya BC470 Garrison Archery Club967 6 49
Compound Fixed Pin Men
1 1 Nazirov Igor BC244 Royal City Archers1102 28 88
2 2 Cotten Cameron BC293 Starr Archery979 7 49
Compound Fixed Pin Women
1 1 Thurow Mary BC083 Cariboo Archers Association1029 14 64
Hunter Men
1 1 Kakuno Tracey BC515 Hardcore Archery 1102 28 88
2 2 Pat Ryan BC606 Armstrong & District Fish & Game Asscoc.1050 17 82
Longbow Master60 Men
1 1 Andrews Dennis BC British Columbia778 8 10
2 2 Wedel Ronald BC British Columbia611 5 5
3 3 Conery David E. BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club318 1 2
Longbow Women
1 1 Sparkes Miranda BC359 Osoyoos Traditional Archery School727 6 15
Recurve Master60 Men
1 1 O'Brien Bob BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club979 13 42
Recurve Cub Men
1 1 Cai Victor Yun Da BC471 Richmond Archery - Gum Ying 800 0 2
2 2 Sima Richard BC471 Richmond Archery - Gum Ying 797 0 0
3 3 Law Wilson Chun-Yip Matisse BC471 Richmond Archery - Gum Ying 595 0 0
Recurve Cub Women
1 1 Mail Miranda BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club983 0 2
2 2 Shi Tina Yu Ting BC471 Richmond Archery - Gum Ying 427 0 0
Recurve Cadet Men
1 1 Formanek Brennan BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club1090 35 65
2 2 Haddock Daniel BC470 Garrison Archery Club1033 34 38
3 3 Williams Sean BC055 Silvertip Archers666 2 12
Recurve Cadet Women
1 1 Foley Elissa BC093 Semiahmoo Fish & Game Club1046 33 43
2 2 Louie Amy BC244 Royal City Archers1011 25 40
3 3 Murray Kelly BC068 Quesnel River Archers950 19 23
4 4 Halliwell Claire BC052 Victoria Bowmen800 8 22
5 5 Breckenridge Sophie BC293 Starr Archery751 9 14
6 6 Foxon Hannah BC413 Kelowna District Fish & Game Club748 10 9
7 7 Willford Logan BC052 Victoria Bowmen711 7 16
Recurve Junior Men
1 1 Williams Dawson BC055 Silvertip Archers1060 35 43
2 2 Scott Torin BC096 Maple Ridge Archery Club1034 34 38
3 3 Postlethwaite Alec BC293 Starr Archery918 22 21
Recurve Junior Women
1 1 Pinto Mariessa BC293 Starr Archery1070 43 45
2 2 Oddy Carlina BC096 Maple Ridge Archery Club948 10 38
Recurve Men
1 1 Calderbank Terrence BC British Columbia1058 31 50
2 2 Ball Jarrod BC052 Victoria Bowmen1007 19 44
3 3 Watson Scott BC068 Quesnel River Archers1003 23 45
Recurve Master Men
1 1 Luk Kin Yuen Jenson BC471 Richmond Archery - Gum Ying 808 4 22
Recurve Master Women
1 1 Moyer Tammy BC093 Semiahmoo Fish & Game Club936 20 24
2 2 Foley Angela BC093 Semiahmoo Fish & Game Club883 17 25
Recurve Pre-Cub Men
1 1 Ball Jacob BC052 Victoria Bowmen719 7 12
2 2 Tai Markus BC471 Richmond Archery - Gum Ying 340 0 4
Recurve Pre-Cub Women
1 1 Chow Laura BC471 Richmond Archery - Gum Ying 828 7 15
2 2 Tysnes Cassie BC470 Garrison Archery Club722 0 14
Recurve Women
1 1 Walterhouse Emerald BC293 Starr Archery1029 34 34
Recurve PeeWee Men
1 1 Timms Liam BC470 Garrison Archery Club235 0 0
Recurve PeeWee Women
1 1 Chow Kimberly BC471 Richmond Archery - Gum Ying 458 0 7
Compound Unlimited Master60 Men
1 1 Bennett Brian BC606 Armstrong & District Fish & Game Asscoc.1074 9 43
Compound Unlimited Men
1 1 von Richter Karsten Brendan BC321 Burnaby Archers1174 94 26
2 2 Alcock Riley BC British Columbia1139 60 59
3 3 Andrews Wayne BC British Columbia1077 29 77
4 4 Brain Tom BC606 Armstrong & District Fish & Game Asscoc.1077 24 73
5 5 Thurow Bob BC083 Cariboo Archers Association1075 27 75
6 6 Cotten Brandon BC293 Starr Archery1062 19 73
Compound Unlimited Master Men
1 1 Sarrazin Joe BC625 Salmon Arm Archery Club1117 42 73
2 2 Nelson James BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club1111 38 75
3 3 Cotten Steve BC British Columbia1053 15 76