Competition Detail
Competition Code2017422
Date 3 Sep 2017
OrganizerBC095 - Cowichan Bowmen
PlaceDuncan, BC
NameProvincial Outdoors Field-rnd
DescriptionProvincial Championship (Registered AC)
NotesDay 2 of the BC Outdoor Championships: WA-Field round
Approved: C. Robertson 14/07/17
Competition ResultsDivision/Class rank Division/Class rank
Division/Class Team rank Division/Class Team rank
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Men
1 1 Sandquist David BC472 HD Stafford Archery Club183 0 0
Barebow Master Men
1 1 Poole Michael BC095 Cowichan Bowmen219 0 0
2 2 Walker Roger BC095 Cowichan Bowmen199 0 0
3 3 Linton Douglas BC052 Victoria Bowmen113 0 0
4 4 Stewart Daniel BC095 Cowichan Bowmen36 0 0
Barebow Master Women
1 1 Price Linda BC293 Starr Archery214 0 0
2 2 Foley Angela BC093 Semiahmoo Fish & Game Club114 0 0
3 3 McClellan Ida BC British Columbia82 0 0
Barebow Women
1 1 Murray Lora-Lee BC068 Quesnel River Archers145 0 0
Compound Cub Women
1 1 Kakuno Sierra BC515 Hardcore Archery 342 0 0
2 2 Koverchuk Teigha BC British Columbia263 0 0
Compound Cadet Women
1 1 Chylinski Emma BC296 North Shore Archers358 0 0
2 2 Clarke Meah BC515 Hardcore Archery 225 0 0
Compound Junior Men
1 1 Clarke Jake BC515 Hardcore Archery 285 0 0
Compound Men
1 1 von Richter Karsten Brendan BC321 Burnaby Archers403 0 0
2 2 Harper Bryan BC095 Cowichan Bowmen388 0 0
3 3 Boyle Ryan BC321 Burnaby Archers340 0 0
4 4 Cotten Brandon BC British Columbia301 0 0
5 5 Sanderson Billy BC052 Victoria Bowmen288 0 0
Compound Master Men
1 1 Campsall Al BC083 Cariboo Archers Association383 0 0
2 2 Scammell Richard BC096 Maple Ridge Archery Club366 0 0
3 3 Granbois Randy BC095 Cowichan Bowmen348 0 0
4 4 Chapplow Dale BC068 Quesnel River Archers346 0 0
5 5 Wills Al BC052 Victoria Bowmen342 0 0
6 6 Gaspard Frank BC British Columbia329 0 0
7 7 Ostermeier Ron BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation324 0 0
8 8 Benstead Richard BC293 Starr Archery315 0 0
9 9 Bennett Bob BC095 Cowichan Bowmen309 0 0
10 10 Cameron Ken BC052 Victoria Bowmen287 0 0
Compound Master Women
1 1 Gaspard Valery BC British Columbia338 0 0
2 2 Ostermeier Mary BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation222 0 0
Compound Pre-Cub Men
1 1 Sandquist Maxwell BC472 HD Stafford Archery Club251 0 0
Compound Women
1 1 Schina Sonia BC096 Maple Ridge Archery Club351 0 0
Compound Fixed Pin Men
1 1 Flaming Steven BC093 Semiahmoo Fish & Game Club361 0 0
Compound Fixed Pin Master Men
1 1 Aubin Frank BC095 Cowichan Bowmen5 0 0
Longbow Master Men
1 1 Andrews Dennis BC British Columbia209 0 0
2 2 Clark Ralph BC052 Victoria Bowmen111 0 0
3 3 Conery David E. BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club108 0 0
4 4 Reeve Andrew R. BC052 Victoria Bowmen34 0 0
Recurve Cadet Women
1 1 Foley Elissa BC093 Semiahmoo Fish & Game Club318 0 0
2 2 Louie Amy BC244 Royal City Archers258 0 0
3 3 Murray Kelly BC068 Quesnel River Archers215 0 0
Recurve Junior Women
1 1 Pinto Mariessa BC293 Starr Archery299 0 0
2 2 Hughes Emma BC293 Starr Archery249 0 0
Recurve Men
1 1 Shi Tim BC471 Richmond Archery - Gum Ying 321 0 0
2 2 Landstrom Erik BC British Columbia244 0 0
3 3 May Kristopher BC052 Victoria Bowmen144 0 0
Recurve Master Men
1 1 O'Brien Bob BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club249 0 0
2 2 Dean Darcy BC095 Cowichan Bowmen245 0 0
3 3 Lange Richard BC052 Victoria Bowmen209 0 0
Recurve Women
1 1 Lange Lisa BC052 Victoria Bowmen206 0 0
2 2 Newman Elizabeth BC052 Victoria Bowmen104 0 0
Compound Unlimited Men
1 1 Gaspard Clint BC British Columbia336 0 0
2 2 Kakuno Tracey BC515 Hardcore Archery 333 0 0
3 3 Gaiga Rick BC British Columbia322 0 0
4 4 Clarke Scott BC515 Hardcore Archery 298 0 0
Compound Unlimited Women
1 1 Flaming Cecilia BC093 Semiahmoo Fish & Game Club340 0 0
2 2 Kakuno Marilyn BC515 Hardcore Archery 305 0 0