Competition Detail
Competition Code2019222
Date 5 Aug 2019
7 Aug 2019
OrganizerAC-TAC - Archery Canada/Tir a l'Arc Canada
PlacePrince Albert, SK
NameCanadian Field Championships
DescriptionNational Championship
OptionsRegister for World & Canadian Records - Register for Canadian Records Only - Pre-Registration Required
NotesCreated and Approved by Kylah 4/4/2019
Competition ResultsDivision/Class rank Division/Class rank
Division/Class Team rank Division/Class Team rank
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Junior Men
1 1 Shields Mark BC052 Victoria Bowmen176 0 0
Barebow Men
1 1 Melnik William ON9 Ontario Association of Archers309 0 0
2 2 Hindle Alan NB439 Twin Rivers Archery295 0 0
3 3 Moore Tyler SK345 Thunder Creek Archery Club267 0 0
4 4 Bleau Jason SK049 Wascana Archers232 0 0
5 5 Saccary Allan SK049 Wascana Archers138 0 0
Barebow Women
1 1 Leduc Heather SK345 Thunder Creek Archery Club179 0 0
2 2 Murray Lora-Lee BC068 Quesnel River Archers126 0 0
Compound Cub Men
1 1 Waterhouse Ty BC083 Cariboo Archers Association372 0 0
2 2 Simons Ryan SK032 Frontier Bowmen359 0 0
3 3 Theriault Louis-Philippe QC Federation de tir a l'arc du Quebec349 0 0
4 4 LeNouail Mathias SK666 Redvers Wildlife Archery Club270 0 0
Compound Cub Women
1 1 Thurow Joelle BC083 Cariboo Archers Association360 0 0
2 2 Puchinger Cadence AB479 Jimbows Junior Archery Club358 0 0
3 3 Dumais Kamryn SK042 Timberland Bowbenders341 0 0
4 4 Charters Bailey SK042 Timberland Bowbenders259 0 0
Compound Cadet Men
1 1 Bourassa Jacob SK032 Frontier Bowmen398 0 0
1 1 Klassen Brady MB662 Team Heartland 398 0 0
3 3 Palichuk Cameron AB063 Calgary Archers Club392 0 0
4 4 Siwak Jake SK232 Saskatoon Straight Shooters380 0 0
4 4 Thurow Ty BC083 Cariboo Archers Association380 0 0
6 6 Laronde Clay AB Alberta Target Archers Association368 0 0
7 7 Baker Terron MB662 Team Heartland 360 0 0
8 8 Fehr Reid SK429 Beaver River Archery Club353 0 0
9 9 Rohatyn Damian SK030 Estevan Archery Club348 0 0
10 10 Fogg Nicholas AB479 Jimbows Junior Archery Club338 0 0
10 10 Hunter Daniel AB063 Calgary Archers Club338 0 0
12 12 Horne Lawren SK042 Timberland Bowbenders216 0 0
Compound Cadet Women
1 1 Arsenault Kristen PE541 Miscouche Archery Club378 0 0
2 2 Boyle Tasjia SK049 Wascana Archers360 0 0
3 3 Lavoie Emma QC Federation de tir a l'arc du Quebec352 0 0
Compound Junior Men
1 1 Taylor Austin MB662 Team Heartland 395 0 0
2 2 Turcotte Matthew QC Federation de tir a l'arc du Quebec387 0 0
3 3 Collins Warren AB479 Jimbows Junior Archery Club348 0 0
Compound Junior Women
1 1 Mitchell J'lynn SK032 Frontier Bowmen366 0 0
2 2 Cannon Lindsay AB451 Lethbridge Bowbenders Archery Club365 0 0
3 3 Chylinski Emma BC296 North Shore Archers362 0 0
4 4 Scriven Ashlyn SK042 Timberland Bowbenders353 0 0
5 5 Peters Amy AB479 Jimbows Junior Archery Club328 0 0
6 6 Siwak Hannah SK042 Timberland Bowbenders281 0 0
7 7 Downham Riley AB063 Calgary Archers Club262 0 0
Compound Men
1 1 Fagan Andrew ON9 Ontario Association of Archers396 0 0
2 2 Moran Tristan SK042 Timberland Bowbenders395 0 0
3 3 von Richter Karsten Brendan BC321 Burnaby Archers392 0 0
4 4 Smandych Cory AB Alberta Target Archers Association391 0 0
5 5 Adachi Jordan BC202 Cranbrook Archery Club374 0 0
6 6 March Jason A NS002 Archery Nova Scotia367 0 0
7 7 Nasi Mark AB063 Calgary Archers Club366 0 0
8 8 Crawford Duncan PE540 Cass' Creek Archery Club364 0 0
9 9 Matfin Dallas AB180 Capital Region Archery Club360 0 0
10 10 Nelson Brock SK027 Battle River Archers349 0 0
11 11 Mella Chris AB059 Sherwood Park Archery Club337 0 0
12 12 Peters Barry AB479 Jimbows Junior Archery Club335 0 0
13 13 Cannon Regan SK042 Timberland Bowbenders327 0 0
14 14 Wirth Jason SK7 Saskatchewan Archery Association301 0 0
15 15 Puchinger Wayne AB479 Jimbows Junior Archery Club277 0 0
Compound Master Men
1 1 Gray Lonny SK7 Saskatchewan Archery Association377 0 0
2 2 Evans Kevin BC202 Cranbrook Archery Club376 0 0
3 3 Campsall Al BC083 Cariboo Archers Association366 0 0
4 4 Sutherland Chris AB663 Springbrook Archers Archery Club331 0 0
5 5 Henderson Phil ON9 Ontario Association of Archers330 0 0
6 6 Laronde Murray AB Alberta Target Archers Association287 0 0
7 7 Fraser Laurent QC Federation de tir a l'arc du Quebec265 0 0
8 8 Drapeau Michel QC Federation de tir a l'arc du Quebec261 0 0
Compound Master Women
1 1 Wiun Pat AB663 Springbrook Archers Archery Club302 0 0
2 2 Arseneault Johanne QC Federation de tir a l'arc du Quebec289 0 0
3 3 Belanger Julie QC Federation de tir a l'arc du Quebec288 0 0
4 4 Arseneault Nicole QC Federation de tir a l'arc du Quebec278 0 0
Compound Pre-Cub Men
1 1 Crawford Keegan PE540 Cass' Creek Archery Club374 0 0
2 2 Quick Cohen SK042 Timberland Bowbenders353 0 0
3 3 Dickson Jacob SK046 Swift Current Archery Club173 0 0
Compound Pre-Cub Women
1 1 Holkema Madelynn AB180 Capital Region Archery Club347 0 0
2 2 White Leoncia SK345 Thunder Creek Archery Club308 0 0
Compound Women
1 1 Groszko Dawn AB479 Jimbows Junior Archery Club365 0 0
2 2 Oshiro Tricia AB063 Calgary Archers Club336 0 0
3 3 Beaumont Jessica QC Federation de tir a l'arc du Quebec335 0 0
4 4 Hart Madison SK049 Wascana Archers331 0 0
5 5 Cooper Launa BC093 Semiahmoo Fish & Game Club330 0 0
6 6 Hatherell Avril MB680 17 Wing Archery Club 261 0 0
Compound PeeWee Men
1 1 Holkema Gavin AB180 Capital Region Archery Club231 0 0
2 2 Holkema Avry AB180 Capital Region Archery Club229 0 0
Compound Fixed Pin Men
1 1 Squires Leo NS002 Archery Nova Scotia338 0 0
2 2 Shaw Glen BC321 Burnaby Archers323 0 0
3 3 Thurow Bob BC083 Cariboo Archers Association312 0 0
Compound Fixed Pin Women
1 1 Hay Angela BC321 Burnaby Archers295 0 0
Instinctive Women
1 1 Laue Caroline AB059 Sherwood Park Archery Club105 0 0
Recurve Cub Men
1 1 Bennett Liam BC055 Silvertip Archers291 0 0
Recurve Cadet Men
1 1 Smollett Luke AB479 Jimbows Junior Archery Club261 0 0
2 2 LeNouail Thomas SK666 Redvers Wildlife Archery Club234 0 0
Recurve Cadet Women
1 1 Renaud Mia QC Federation de tir a l'arc du Quebec270 0 0
Recurve Junior Men
1 1 Oderkirk Dawson SK667 Viscount Archery Club288 0 0
2 2 Smollett Andrew AB479 Jimbows Junior Archery Club269 0 0
3 3 Audet Raphael QC Federation de tir a l'arc du Quebec219 0 0
4 4 Maxie Kaleb SK666 Redvers Wildlife Archery Club164 0 0
Recurve Junior Women
1 1 Louie Amy BC244 Royal City Archers258 0 0
2 2 Rampton-Siedule Sandra ON9 Ontario Association of Archers200 0 0
Recurve Men
1 1 Xuereb Brandon ON9 Ontario Association of Archers332 0 0
2 2 Sorley Conner SK7 Saskatchewan Archery Association315 0 0
3 3 Fulsang Bradley ON9 Ontario Association of Archers313 0 0
Recurve Master Men
1 1 Gordon Scott SK270 Thunderhead Archers301 0 0
2 2 Neumeyer Ray AB451 Lethbridge Bowbenders Archery Club264 0 0
3 3 Trendocher Terence SK042 Timberland Bowbenders230 0 0
4 4 Sanders Rob AB063 Calgary Archers Club185 0 0
Recurve Pre-Cub Men
1 1 Freeze Spencer PE540 Cass' Creek Archery Club266 0 0
Recurve Pre-Cub Women
1 1 Jochymski Faeluna SK049 Wascana Archers35 0 0
Recurve Women
1 1 Siedule Connie ON9 Ontario Association of Archers204 0 0
2 2 Filion Lucie AB180 Capital Region Archery Club193 0 0
Compound Unlimited Men
1 1 Petersen Brandon MB1 Archery Manitoba380 0 0
2 2 Henniger Dan BC515 Hardcore Archery 362 0 0
3 3 Thornton Dean AB195 Medicine Hat SAAMIS Archers355 0 0
4 4 Cooper Tom BC093 Semiahmoo Fish & Game Club339 0 0
5 5 Bick Ray BC055 Silvertip Archers328 0 0
6 6 Boyle Adam SK049 Wascana Archers316 0 0
Compound Unlimited Women
1 1 Faulkner Catherine AB063 Calgary Archers Club352 0 0
2 2 Bick Kate BC055 Silvertip Archers347 0 0
3 3 Wiens Andrea SK7 Saskatchewan Archery Association346 0 0
4 4 Hunter Dianne AB063 Calgary Archers Club323 0 0
5 5 Kotyk Tawnie SK027 Battle River Archers316 0 0
6 6 Lefler Melanie NS100 Glooscap Heritage Archers Association215 0 0