Competition Detail
Competition Code2019042
Date20 Apr 2019
OrganizerBC052 - Victoria Bowmen
PlaceVictoria, BC
NameBC Indoor Championships Day 1
DescriptionProvincial Championship (Registered WA/AC)
OptionsRegister for World & Canadian Records
NotesDay 1 West Shore Recreation Curling Rink
1767 Island Hwy, Victoria, BC V9B 1J1
More information www.victoriabowmen.com

Approved byKylah 26/11/2018
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Master50 Men
1 1 Roe Bob BC093 Semiahmoo Fish & Game Club445 0 0
2 2 Murray Stuart BC068 Quesnel River Archers358 0 0
Barebow Master50 Women
1 1 Foley Angela BC093 Semiahmoo Fish & Game Club287 0 0
2 2 Mail Allison BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club242 0 0
Barebow Master60 Men
1 1 Zawada Johnny BC British Columbia450 0 0
2 2 Klotz Phil BC413 Kelowna District Fish & Game Club414 0 0
3 3 Linton Douglas BC052 Victoria Bowmen346 0 0
4 4 Perry Frank BC052 Victoria Bowmen244 0 0
Barebow Cub Women
1 1 Erickson Kayla BC068 Quesnel River Archers349 0 0
2 2 Bolitho Jess BC068 Quesnel River Archers288 0 0
Barebow Cadet Women
1 1 Erickson Kyra BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club362 0 0
Barebow Junior Men
1 1 Shields Mark BC052 Victoria Bowmen463 0 0
Barebow Men
1 1 Sandquist David BC472 HD Stafford Archery Club359 0 0
2 2 Marty Robb BC359 Osoyoos Traditional Archery School326 0 0
Barebow Women
1 1 Legay Sandrine BC093 Semiahmoo Fish & Game Club434 0 0
2 2 Murray Lora-Lee BC068 Quesnel River Archers398 0 0
3 3 Loureiro Melanie BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club386 0 0
4 4 Justason Angelique BC068 Quesnel River Archers311 0 0
5 5 Wu Gloria BC471 Richmond Archery - Gum Ying 304 0 0
Compound Master60 Men
1 1 Scammell Richard BC096 Maple Ridge Archery Club560 0 0
2 2 Ostermeier Ron BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation561 0 0
3 3 Watson Alexander Sandy BC068 Quesnel River Archers547 0 0
4 4 Schneider Bryan BC214 Grand Forks Archery Club508 0 0
Compound Cub Men
1 1 Waterhouse Ty BC083 Cariboo Archers Association550 0 0
2 2 Kapaniuk Emmett YT663 YASC Archery Academy541 0 0
Compound Cub Women
1 1 Thurow Joelle BC083 Cariboo Archers Association554 0 0
2 2 Vogrinetz Hannah BC515 Hardcore Archery 518 0 0
3 3 Narvaez Paulene BC093 Semiahmoo Fish & Game Club480 0 0
Compound Cadet Men
1 1 Thurow Ty BC083 Cariboo Archers Association570 0 0
2 2 Bedford Isaac BC083 Cariboo Archers Association550 0 0
3 4 Cook Andrew BC093 Semiahmoo Fish & Game Club547 0 0
4 5 Mitchell Alec BC249 Terrace Whiskey Jack's Archers551 0 0
5 6 Bugg Samuel YT663 YASC Archery Academy502 0 0
6 7 Kilberg Seth BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club486 0 0
7 8 Szegedi Sebastian BC470 Garrison Archery Club426 0 0
Compound Cadet Women
1 1 Jewell Sofija YT663 YASC Archery Academy552 0 0
2 2 Springer Kelly BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club543 0 0
3 3 Springer Megan BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club538 0 0
4 4 Sharman Kylie BC083 Cariboo Archers Association537 0 0
5 5 Lewis Dawson BC625 Salmon Arm Archery Club536 0 0
Compound Junior Men
1 1 Menard Vincent YT663 YASC Archery Academy563 0 0
2 2 Gamache Spencer BC068 Quesnel River Archers569 0 0
3 3 Watson Bryson BC068 Quesnel River Archers544 0 0
Compound Men
1 1 von Richter Karsten Brendan BC321 Burnaby Archers583 0 0
2 2 Van Tassel Paul BC093 Semiahmoo Fish & Game Club572 0 0
3 3 Flaming Steven BC093 Semiahmoo Fish & Game Club571 0 0
4 4 Cooper Tom BC093 Semiahmoo Fish & Game Club564 0 0
5 5 Behan Shaun BC052 Victoria Bowmen537 0 0
6 6 Sanderson Billy BC052 Victoria Bowmen525 0 0
Compound Master Men
1 1 Moyer Larry BC093 Semiahmoo Fish & Game Club565 0 0
2 2 Sutton Chris BC277 Courtenay and District Fish & Game Association563 0 0
3 3 MacDonald KC BC277 Courtenay and District Fish & Game Association548 0 0
4 4 Kearns Mike BC277 Courtenay and District Fish & Game Association532 0 0
Compound Master Women
1 1 Moyer Tammy BC093 Semiahmoo Fish & Game Club517 0 0
2 2 Ostermeier Mary BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation514 0 0
Compound Pre-Cub Men
1 1 D'Entremont Kayden BC068 Quesnel River Archers502 0 0
2 2 Yen Nicholas BC471 Richmond Archery - Gum Ying 460 0 0
Compound Pre-Cub Women
1 1 Sanford Emersyn BC083 Cariboo Archers Association419 0 0
Compound Women
1 1 Cooper Launa BC093 Semiahmoo Fish & Game Club557 0 0
2 2 Schina Sonia BC096 Maple Ridge Archery Club562 0 0
3 3 Chylinski Emma BC296 North Shore Archers559 0 0
4 4 Ostermeier Sheila BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club536 0 0
5 5 Kilberg Cara BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club523 0 0
6 6 Kilberg Heather BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club516 0 0
Compound Fixed Pin Master50 Men
1 1 Shukin Jay BC052 Victoria Bowmen529 0 0
Compound Fixed Pin Master60 Men
1 1 Campsall Al BC083 Cariboo Archers Association569 0 0
2 2 Birtwistle Greg BC052 Victoria Bowmen540 0 0
Compound Fixed Pin Men
1 1 Thurow Bob BC083 Cariboo Archers Association544 0 0
Longbow Master60 Men
1 1 Andrews Dennis BC British Columbia416 0 0
2 2 Wedel Ronald BC British Columbia231 0 0
3 3 Birtwistle Jim BC052 Victoria Bowmen285 0 0
Longbow Men
1 1 Sanderson Billy BC052 Victoria Bowmen324 0 0
Longbow Women
1 1 Sparkes Miranda BC238 Highland Valley Archers389 0 0
Recurve Master60 Men
1 1 Clark Michael BC British Columbia294 0 0
Recurve Master60 Women
1 1 Dick Verna BC095 Cowichan Bowmen423 0 0
Recurve Cub Men
1 1 Ball Jacob BC052 Victoria Bowmen469 0 0
2 2 Vijayakumar Vishanth BC471 Richmond Archery - Gum Ying 411 0 0
3 3 Rudolph Mitchell YT663 YASC Archery Academy405 0 0
Recurve Cub Women
1 1 Yen Emily BC471 Richmond Archery - Gum Ying 514 0 0
2 2 Louis Emily BC471 Richmond Archery - Gum Ying 487 0 0
3 3 Shivaprakash Shreya BC471 Richmond Archery - Gum Ying 467 0 0
4 4 Bolitho McKayla BC068 Quesnel River Archers456 0 0
5 5 Chow Laura BC471 Richmond Archery - Gum Ying 361 0 0
6 6 von Richter Ellie BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club327 0 0
Recurve Cadet Men
1 1 Bennett Liam BC055 Silvertip Archers506 0 0
2 2 Cai Victor Yun Da BC471 Richmond Archery - Gum Ying 494 0 0
3 3 Sima Richard BC471 Richmond Archery - Gum Ying 470 0 0
4 4 Curtis Nolan BC052 Victoria Bowmen459 0 0
5 5 Kapaniuk Wyatt YT663 YASC Archery Academy442 0 0
6 6 Whitworth Liam BC095 Cowichan Bowmen428 0 0
7 7 Tan Charlton BC471 Richmond Archery - Gum Ying 413 0 0
8 8 Dawda Daniel BC244 Royal City Archers412 0 0
9 9 Wood Daniel BC096 Maple Ridge Archery Club406 0 0
9 10 Law Wilson Chun-Yip Matisse BC471 Richmond Archery - Gum Ying 339 0 0
Recurve Cadet Women
1 1 Shapira Adi BC471 Richmond Archery - Gum Ying 525 0 0
2 2 Tom Tom Emma YT663 YASC Archery Academy482 0 0
3 3 Woodcock Sophie BC052 Victoria Bowmen465 0 0
4 4 Breckenridge Sophie BC293 Starr Archery439 0 0
5 5 Drinkwalter Bailey BC052 Victoria Bowmen401 0 0
6 6 Xie Rico BC052 Victoria Bowmen398 0 0
7 7 De Guzman Frances BC471 Richmond Archery - Gum Ying 398 0 0
8 8 Mail Miranda BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club379 0 0
Recurve Junior Men
1 1 Deane Adam BC244 Royal City Archers534 0 0
2 2 Gamache Spencer BC068 Quesnel River Archers463 0 0
3 3 Tow William BC471 Richmond Archery - Gum Ying 355 0 0
Recurve Junior Women
1 1 Louie Amy BC244 Royal City Archers546 0 0
2 2 Foley Elissa BC293 Starr Archery529 0 0
3 3 Yong Mikayla BC293 Starr Archery502 0 0
4 4 Murray Kelly BC068 Quesnel River Archers491 0 0
5 5 Halliwell Claire BC052 Victoria Bowmen482 0 0
Recurve Men
1 1 Fong Greg BC052 Victoria Bowmen505 0 0
2 2 Watson Scott BC068 Quesnel River Archers501 0 0
3 3 Lazar Solly BC052 Victoria Bowmen405 0 0
4 4 Scholz Andrew BC052 Victoria Bowmen366 0 0
Recurve Master Men
1 1 Hansen Alan YT656 Whitehorse Archery Club532 0 0
2 2 Todd Richard BC British Columbia503 0 0
3 3 Chapplow Dale BC068 Quesnel River Archers467 0 0
4 4 Whitworth Darryl BC095 Cowichan Bowmen456 0 0
5 5 Lange Richard BC052 Victoria Bowmen411 0 0
Recurve Pre-Cub Men
1 1 Tai Markus BC471 Richmond Archery - Gum Ying 502 0 0
2 2 Xie Michael BC052 Victoria Bowmen399 0 0
3 3 Kodali Venkata Vikhtyath BC471 Richmond Archery - Gum Ying 364 0 0
4 4 Sun Spencer BC471 Richmond Archery - Gum Ying 324 0 0
5 5 Ng Gavin BC471 Richmond Archery - Gum Ying 291 0 0
6 6 Law Tao-Ming Jermaine BC471 Richmond Archery - Gum Ying 252 0 0
7 7 Kodali Visisht BC471 Richmond Archery - Gum Ying 273 0 0
Recurve Pre-Cub Women
1 1 Chow Kimberly BC471 Richmond Archery - Gum Ying 158 0 0
Recurve Women
1 1 Pinto Mariessa BC293 Starr Archery532 0 0
2 2 Tupper Liana BC052 Victoria Bowmen526 0 0
3 3 Lange Lisa BC052 Victoria Bowmen518 0 0
4 4 Begg Kelly BC052 Victoria Bowmen468 0 0
5 5 Chau Eugenia BC471 Richmond Archery - Gum Ying 453 0 0
Compound Unlimited Master50 Men
1 1 Moyer Larry BC093 Semiahmoo Fish & Game Club570 0 0
2 2 Gaiga Rick BC277 Courtenay and District Fish & Game Association547 0 0
Compound Unlimited Master60 Men
1 1 Cameron Ken BC095 Cowichan Bowmen463 0 0
Compound Unlimited Men
1 1 Harper Bryan BC095 Cowichan Bowmen581 0 0
2 2 von Richter Karsten Brendan BC321 Burnaby Archers581 0 0
3 3 Vogrinetz Kyle BC515 Hardcore Archery 548 0 0
Compound Unlimited Women
1 1 Flaming Cecilia BC093 Semiahmoo Fish & Game Club556 0 0