Competition Detail
Competition Code2019043
Date21 apr 2019
OrganizerBC052 - Victoria Bowmen
PlaceVictoria, BC
NameBC Indoor Championships Day 2
DescriptionProvincial Championship (Registered WA/AC)
OptionsRegister for World & Canadian Records (Reg WA/AC)
NotesWest Shore Recreation Curling Rink
1767 Island Hwy, Victoria, BC V9B 1J1
More information www.victoriabowmen.com

Approved by Kylah 26/11/2018
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Master50 Men
1 1 Roe Bob BC093 Semiahmoo Fish & Game Club488 0 0
2 2 Murray Stuart BC068 Quesnel River Archers408 0 0
Barebow Master50 Women
1 1 Foley Angela BC093 Semiahmoo Fish & Game Club336 0 0
2 2 Mail Allison BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club266 0 0
Barebow Master60 Men
1 1 Zawada Johnny BC British Columbia467 0 0
2 2 Klotz Phil BC413 Kelowna District Fish & Game Club414 0 0
3 3 Perry Frank BC052 Victoria Bowmen358 0 0
4 4 Linton Douglas BC052 Victoria Bowmen314 0 0
Barebow Cadet Women
1 1 Erickson Kyra BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club276 0 0
Barebow Junior Men
1 1 Shields Mark BC052 Victoria Bowmen456 0 0
Barebow Men
1 1 Sandquist David BC472 HD Stafford Archery Club418 0 0
2 2 Marty Robb BC359 Osoyoos Traditional Archery School357 0 0
Barebow Pre-Cub Women
1 1 Erickson Kayla BC068 Quesnel River Archers334 0 0
2 2 Bolitho Jess BC068 Quesnel River Archers297 0 0
Barebow Women
1 1 Murray Lora-Lee BC068 Quesnel River Archers428 0 0
2 2 Legay Sandrine BC093 Semiahmoo Fish & Game Club414 0 0
3 3 Loureiro Melanie BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club396 0 0
4 4 Justason Angelique BC068 Quesnel River Archers359 0 0
5 5 Wu Gloria BC471 Richmond Archery - Gum Ying 359 0 0
Compound Master60 Men
1 1 Ostermeier Ron BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation558 0 0
2 2 Scammell Richard BC096 Maple Ridge Archery Club556 0 0
3 3 Watson Alexander Sandy BC068 Quesnel River Archers544 0 0
4 4 Schneider Bryan BC214 Grand Forks Archery Club543 0 0
Compound Cub Men
1 1 Waterhouse Ty BC083 Cariboo Archers Association542 0 0
2 2 Kapaniuk Emmett YT663 YASC Archery Academy536 0 0
Compound Cub Women
1 1 Thurow Joelle BC083 Cariboo Archers Association547 0 0
2 2 Vogrinetz Hannah BC515 Hardcore Archery 511 0 0
3 3 Narvaez Paulene BC093 Semiahmoo Fish & Game Club478 0 0
Compound Cadet Men
1 1 Thurow Ty BC083 Cariboo Archers Association566 0 0
2 2 Bedford Isaac BC083 Cariboo Archers Association560 0 0
3 3 Cook Andrew BC093 Semiahmoo Fish & Game Club555 0 0
4 4 Mitchell Alec BC249 Terrace Whiskey Jack's Archers544 0 0
5 5 Bugg Samuel YT663 YASC Archery Academy501 0 0
6 6 Kilberg Seth BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club484 0 0
7 7 Szegedi Sebastian BC470 Garrison Archery Club446 0 0
Compound Cadet Women
1 1 Springer Kelly BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club554 0 0
2 2 Sharman Kylie BC083 Cariboo Archers Association552 0 0
3 3 Lewis Dawson BC625 Salmon Arm Archery Club550 0 0
4 4 Jewell Sofija YT663 YASC Archery Academy548 0 0
5 5 Springer Megan BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club535 0 0
Compound Junior Men
1 1 Menard Vincent YT663 YASC Archery Academy571 0 0
2 2 Gamache Spencer BC068 Quesnel River Archers562 0 0
3 3 Watson Bryson BC068 Quesnel River Archers543 0 0
Compound Men
1 1 von Richter Karsten Brendan BC321 Burnaby Archers581 0 0
2 2 Van Tassel Paul BC093 Semiahmoo Fish & Game Club571 0 0
3 3 Flaming Steven BC093 Semiahmoo Fish & Game Club564 0 0
4 4 Cooper Tom BC093 Semiahmoo Fish & Game Club558 0 0
5 5 Behan Shaun BC052 Victoria Bowmen540 0 0
6 6 Sanderson Billy BC052 Victoria Bowmen537 0 0
Compound Master Men
1 1 Moyer Larry BC093 Semiahmoo Fish & Game Club574 0 0
2 2 Kearns Mike BC277 Courtenay and District Fish & Game Association559 0 0
3 3 Sutton Chris BC277 Courtenay and District Fish & Game Association557 0 0
4 4 MacDonald KC BC277 Courtenay and District Fish & Game Association551 0 0
Compound Master Women
1 1 Moyer Tammy BC093 Semiahmoo Fish & Game Club533 0 0
2 2 Ostermeier Mary BC302 Southern Okanagan Sportsmen's Assocation503 0 0
Compound Pre-Cub Men
1 1 D'Entremont Kayden BC068 Quesnel River Archers512 0 0
2 2 Yen Nicholas BC471 Richmond Archery - Gum Ying 405 0 0
Compound Pre-Cub Women
1 1 Sanford Emersyn BC083 Cariboo Archers Association441 0 0
Compound Women
1 1 Cooper Launa BC093 Semiahmoo Fish & Game Club567 0 0
2 2 Chylinski Emma BC296 North Shore Archers558 0 0
3 3 Ostermeier Sheila BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club556 0 0
4 4 Schina Sonia BC096 Maple Ridge Archery Club556 0 0
5 5 Kilberg Cara BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club526 0 0
6 6 Kilberg Heather BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club489 0 0
Compound Fixed Pin Master50 Men
1 1 Shukin Jay BC052 Victoria Bowmen537 0 0
Compound Fixed Pin Master60 Men
1 1 Campsall Al BC083 Cariboo Archers Association566 0 0
2 2 Birtwistle Greg BC052 Victoria Bowmen534 0 0
Compound Fixed Pin Men
1 1 Thurow Bob BC083 Cariboo Archers Association537 0 0
Longbow Master60 Men
1 1 Andrews Dennis BC British Columbia419 0 0
2 2 Birtwistle Jim BC052 Victoria Bowmen314 0 0
3 3 Wedel Ronald BC British Columbia273 0 0
Longbow Men
1 1 Sanderson Billy BC052 Victoria Bowmen344 0 0
Longbow Women
1 1 Sparkes Miranda BC238 Highland Valley Archers396 0 0
Recurve Master60 Men
1 1 Clark Michael BC British Columbia282 0 0
Recurve Master60 Women
1 1 Dick Verna BC095 Cowichan Bowmen408 0 0
Recurve Cub Men
1 1 Ball Jacob BC052 Victoria Bowmen450 0 0
2 2 Vijayakumar Vishanth BC471 Richmond Archery - Gum Ying 389 0 0
3 3 Rudolph Mitchell YT663 YASC Archery Academy360 0 0
Recurve Cub Women
1 1 Yen Emily BC471 Richmond Archery - Gum Ying 527 0 0
2 2 Shivaprakash Shreya BC471 Richmond Archery - Gum Ying 478 0 0
3 3 Louis Emily BC471 Richmond Archery - Gum Ying 475 0 0
4 4 Bolitho McKayla BC068 Quesnel River Archers442 0 0
5 5 Chow Laura BC471 Richmond Archery - Gum Ying 415 0 0
6 6 von Richter Ellie BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club334 0 0
Recurve Cadet Men
1 1 Bennett Liam BC055 Silvertip Archers535 0 0
2 2 Sima Richard BC471 Richmond Archery - Gum Ying 517 0 0
3 3 Cai Victor Yun Da BC471 Richmond Archery - Gum Ying 483 0 0
4 4 Curtis Nolan BC052 Victoria Bowmen454 0 0
5 5 Tan Charlton BC471 Richmond Archery - Gum Ying 447 0 0
6 6 Dawda Daniel BC244 Royal City Archers437 0 0
7 7 Kapaniuk Wyatt YT663 YASC Archery Academy433 0 0
8 8 Wood Daniel BC096 Maple Ridge Archery Club424 0 0
9 9 Whitworth Liam BC095 Cowichan Bowmen406 0 0
9 10 Law Wilson Chun-Yip Matisse BC471 Richmond Archery - Gum Ying 372 0 0
Recurve Cadet Women
1 1 Shapira Adi BC471 Richmond Archery - Gum Ying 525 0 0
2 2 Tom Tom Emma YT663 YASC Archery Academy485 0 0
3 3 Woodcock Sophie BC052 Victoria Bowmen467 0 0
4 4 Breckenridge Sophie BC293 Starr Archery465 0 0
5 5 De Guzman Frances BC471 Richmond Archery - Gum Ying 416 0 0
6 6 Drinkwalter Bailey BC052 Victoria Bowmen407 0 0
7 7 Mail Miranda BC385 Parksville Qualicum Fish & Game Club402 0 0
8 8 Xie Rico BC052 Victoria Bowmen274 0 0
Recurve Junior Men
1 1 Ab-Abuen Cassidy SK345 Thunder Creek Archery Club526 0 0
2 2 Gamache Spencer BC068 Quesnel River Archers453 0 0
3 3 Tow William BC471 Richmond Archery - Gum Ying 337 0 0
Recurve Junior Women
1 1 Louie Amy BC244 Royal City Archers541 0 0
2 2 Yong Mikayla BC293 Starr Archery529 0 0
3 3 Foley Elissa BC293 Starr Archery527 0 0
4 4 Halliwell Claire BC052 Victoria Bowmen487 0 0
5 5 Murray Kelly BC068 Quesnel River Archers484 0 0
Recurve Men
1 1 Fong Greg BC052 Victoria Bowmen499 0 0
2 2 Watson Scott BC068 Quesnel River Archers479 0 0
3 3 Lazar Solly BC052 Victoria Bowmen361 0 0
4 4 Scholz Andrew BC052 Victoria Bowmen295 0 0
Recurve Master Men
1 1 Hansen Alan YT656 Whitehorse Archery Club499 0 0
2 2 Todd Richard BC British Columbia479 0 0
3 3 Chapplow Dale BC068 Quesnel River Archers451 0 0
4 4 Whitworth Darryl BC095 Cowichan Bowmen423 0 0
Recurve Pre-Cub Men
1 1 Tai Markus BC471 Richmond Archery - Gum Ying 545 0 0
2 2 Xie Michael BC052 Victoria Bowmen426 0 0
3 3 Kodali Venkata Vikhtyath BC471 Richmond Archery - Gum Ying 385 0 0
4 4 Law Tao-Ming Jermaine BC471 Richmond Archery - Gum Ying 355 0 0
5 5 Sun Spencer BC471 Richmond Archery - Gum Ying 332 0 0
6 6 Ng Gavin BC471 Richmond Archery - Gum Ying 322 0 0
7 7 Kodali Visisht BC471 Richmond Archery - Gum Ying 258 0 0
Recurve Pre-Cub Women
1 1 Chow Kimberly BC471 Richmond Archery - Gum Ying 219 0 0
Recurve Women
1 1 Pinto Mariessa BC293 Starr Archery560 0 0
2 2 Tupper Liana BC052 Victoria Bowmen523 0 0
3 3 Lange Lisa BC052 Victoria Bowmen489 0 0
4 4 Chau Eugenia BC471 Richmond Archery - Gum Ying 488 0 0
5 5 Begg Kelly BC052 Victoria Bowmen459 0 0
Compound Unlimited Master60 Men
1 1 Cameron Ken BC095 Cowichan Bowmen500 0 0
Compound Unlimited Men
1 1 Harper Bryan BC095 Cowichan Bowmen584 0 0
2 2 von Richter Karsten Brendan BC321 Burnaby Archers581 0 0
3 3 Vogrinetz Kyle BC515 Hardcore Archery 549 0 0
Compound Unlimited Master Men
1 1 Moyer Larry BC093 Semiahmoo Fish & Game Club568 0 0
2 2 Gaiga Rick BC277 Courtenay and District Fish & Game Association542 0 0
Compound Unlimited Women
1 1 Flaming Cecilia BC093 Semiahmoo Fish & Game Club547 0 0