Competition Detail
Competition CodeCWA17135
Date21 May 2017
OrganizerBC096 - Maple Ridge Archery Club
PlaceMaple Ridge, BC
NameMRAC CanCup 2nd round
DescriptionProvincial Championship (Registered WA/AC)
OptionsFinals - Register for World & Canadian Records (Reg WA/AC)
Notesfor ranking system entry
Approved by Al 2017/3/2
Competition ResultsDivision/Class rank Division/Class rank
Division/Class Team rank Division/Class Team rank
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Compound Cadet Men
1 1 Taylor Austin MB1 Archery Manitoba696 0 0
2 2 Klassen Brady MB1 Archery Manitoba680 0 0
3 3 Comberbach Robbie MB1 Archery Manitoba678 0 0
4 4 Filgas Zak AB479 Jimbows Junior Archery Club673 0 0
5 5 Meister Jesse BC096 Maple Ridge Archery Club660 0 0
6 6 Cherniak Kyle MB1 Archery Manitoba654 0 0
7 7 Mear Nick BC British Columbia649 0 0
8 8 Cherniak Ryan MB1 Archery Manitoba643 0 0
9 9 Thurow Ty BC083 Cariboo Archers Association591 0 0
10 10 Harders Jayden BC055 Silvertip Archers565 0 0
11 11 Carr Dalton BC British Columbia546 0 0
Compound Cadet Women
1 1 Scriven Ashlyn SK042 Timberland Bowbenders657 0 0
2 2 Watson Emerie BC068 Quesnel River Archers639 0 0
4 4 Carr Jasmine BC British Columbia558 0 0
5 5 Indian Julianna ON9 Ontario Association of Archers427 0 0
Compound Junior Men
1 1 Schouwenburg Spencer BC055 Silvertip Archers692 0 0
2 2 Beres Cole AB063 Calgary Archers Club684 0 0
3 3 Adachi Jordan BC202 Cranbrook Archery Club677 0 0
4 4 Adkins Ryan AB Alberta Target Archers Association670 0 0
5 5 Potrebka Simon MB1 Archery Manitoba667 0 0
Compound Junior Women
1 1 Maude Fiona ON9 Ontario Association of Archers664 0 0
2 2 Lameg Bryanne MB1 Archery Manitoba653 0 0
3 3 Johnson Tianna BC055 Silvertip Archers570 0 0
Compound Men
1 1 von Richter Karsten Brendan BC321 Burnaby Archers695 0 0
2 2 Brown Keenan MB1 Archery Manitoba691 0 0
3 3 Nazirov Igor BC321 Burnaby Archers676 0 0
4 4 Brayford Kevin AB479 Jimbows Junior Archery Club672 0 0
5 5 Boyle Ryan BC321 Burnaby Archers671 0 0
6 6 Dunkley Alex BC196 Squamish Valley Rod & Gun Club669 0 0
7 7 Hudson Bob SK223 Spiritwood Spirited Arrows668 0 0
7 7 Flaming Steven BC093 Semiahmoo Fish & Game Club668 0 0
7 7 Nasi Mark AB063 Calgary Archers Club668 0 0
7 7 Thompson Cory BC British Columbia668 0 0
11 11 Denys Alec ON9 Ontario Association of Archers663 0 0
12 12 Adkins Shaun AB Alberta Target Archers Association660 0 0
13 13 Boos Michael BC524 Langley Rod & Gun Club650 0 0
14 14 Chu Calvin BC321 Burnaby Archers637 0 0
15 15 Wyssen Tony BC068 Quesnel River Archers636 0 0
16 16 Cotten Brandon BC British Columbia607 0 0
17 17 Andrews Wayne BC British Columbia0 0 0
18 18 Frecautanu Adrian BC321 Burnaby Archers0 0 0
Compound Master Men
1 1 Jampen Rudy AB063 Calgary Archers Club689 0 0
2 2 Evans Kevin BC202 Cranbrook Archery Club678 0 0
3 3 Chapplow Dale BC068 Quesnel River Archers662 0 0
4 4 Moyer Larry BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club658 0 0
5 5 Watson Alexander Sandy BC068 Quesnel River Archers656 0 0
6 6 Campsall Al BC083 Cariboo Archers Association652 0 0
7 7 Kiefer Herwig AB063 Calgary Archers Club632 0 0
8 8 Taylor Kelly MB1 Archery Manitoba617 0 0
9 9 Hornsberger Garry BC055 Silvertip Archers610 0 0
10 10 Nelson James BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club596 0 0
11 11 Cotten Steve BC British Columbia561 0 0
12 12 Benstead Richard BC293 Starr Archery488 0 0
Compound Women
1 1 McClean Fiona ON9 Ontario Association of Archers677 0 0
2 2 Groszko Dawn AB479 Jimbows Junior Archery Club670 0 0
3 3 Hart Madison SK049 Wascana Archers657 0 0
4 4 Oshiro Tricia AB063 Calgary Archers Club633 0 0
5 5 Flaming Cecilia BC093 Semiahmoo Fish & Game Club611 0 0
Recurve Cadet Women
1 1 Foley Elissa BC093 Semiahmoo Fish & Game Club596 0 0
2 2 Murray Kelly BC068 Quesnel River Archers457 0 0
3 3 Louie Amy BC244 Royal City Archers404 0 0
Recurve Junior Men
1 1 Cox Aaron AB180 Capital Region Archery Club617 0 0
2 2 Williams Dawson BC055 Silvertip Archers556 0 0
3 3 Formanek Brennan BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club528 0 0
4 4 Scott Torin BC096 Maple Ridge Archery Club381 0 0
Recurve Junior Women
1 1 Pinto Mariessa BC293 Starr Archery544 0 0
2 2 Oddy Carlina BC096 Maple Ridge Archery Club464 0 0
3 3 Hughes Emma BC293 Starr Archery432 0 0
Recurve Men
1 1 MacDonald Hugh BC085 Richmond Rod & Gun Club635 0 0
2 2 Shi Tim BC471 Richmond Archery - Gum Ying 598 0 0
3 3 Williams David BC British Columbia582 0 0
4 4 Zhang Weizhong BC085 Richmond Rod & Gun Club485 0 0
5 5 Lim Shawn BC085 Richmond Rod & Gun Club440 0 0
6 6 Ball Jarrod BC052 Victoria Bowmen411 0 0
Recurve Master Women
1 1 Filion Lucie AB180 Capital Region Archery Club528 0 0
2 2 Moyer Tammy BC070 Port Coquitlam & District Hunting & Fishing club429 0 0
3 3 Foley Angela BC093 Semiahmoo Fish & Game Club427 0 0
Recurve Women
1 1 Alain Kristel QC Federation de tir a l'arc du Quebec540 0 0
2 2 Lange Lisa BC052 Victoria Bowmen443 0 0
3 3 Frecautanu Liliana BC321 Burnaby Archers0 0 0